Droga Seniorko, Drogi Seniorze...

Tczew, dn. 1 października 2012 roku.

 

Droga Seniorko, Drogi Seniorze.

w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej,

przekazuje Tobie słowa szczególnych życzeń aktywnego przeżycia złotego wieku.

 

 

1 października jest dniem wyjątkowym – co roku przypomina nam, jak ważną częścią naszej lokalnej społeczności są osoby starsze, jak szybko przybywa wśród nas osób powyżej 60 roku życia. Obecnie grupa ta liczy blisko 13 tys. mieszkańców Tczewa! To wielki potencjał, wykorzystajmy go zatem do budowy społeczeństwa przyjaznego dla osób starszych i młodszych.

 

Obchody stają się okazją do refleksji nad istotą starości, do stawiania pytania o to jaką chcemy mieć starość? Aktywne starzenie wymaga tworzenia osobom starszym możliwości jak najdłuższego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym oraz wspierania ich w samodzielności. Aktywne osoby starsze to bardziej szczęśliwe społeczności, to szansa na solidarność między pokoleniami.

 

Podejmijmy zatem wspólnie wyzwanie tworzenia przyjaznej osobom starszym społeczności. Niech Tczew będzie miastem aktywnych ludzi starszych, którzy bez względu na swój wiek odgrywają ważną rolę w społeczeństwie i dłużej cieszą się życiem.

 

Pamiętajmy, aby także po zakończeniu obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jak najlepiej wykorzystywać potencjał osób starszych.

 

Słowa ta istotnie kieruję także do ludzi młodych, których otwarta na dialog postawa może zmienić postrzeganie osób starszych i ograniczyć występujące stereotypy na temat starości. Nie traćmy z oczu istoty działania międzypokoleniowego – ono pozwala nam na utrwalanie przeszłości, budowanie lepszego „teraz” i otwiera nas na przyszłość.

 

Jutro właśnie staje się dziś – i Ty też będziesz seniorem!

 

Julita Jakubowska