Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie jako realizator ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687) informuje o przedłużeniu wsparcia dla odbiorców paliw gazowych do 30 czerwca 2024 r.
Ustawa przewiduje, iż odbiorcy w gospodarstwach domowych, którzy ogrzewają się gazem, mogą ubiegać się o refundację podatku VAT opłaconego od zużytego paliwa gazowego.
Pierwotnie ustawa zakładała wypłatę refundacja podatku VAT za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Po nowelizacji ustawy odbiorcy paliw gazowych w gospodarstwach domowych będą mogli uzyskać refundację także za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.
Kryterium dochodowe oraz gaz dla celów grzewczych
O refundację podatku VAT mogą się ubiegać osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych i poniosły koszty zakupu tego paliwa.
Prawo do refundacji przysługuje pod warunkiem spełnienia przez gospodarstwo domowe kryterium dochodowego wynoszącego:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Gospodarstwem domowym jednoosobowym jest osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca. Z kolei gospodarstwem wieloosobowym jest osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.
Dochód weryfikowany jest jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku.
Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpis powinien być dokonany do dnia wejścia ustawy w życie, tj. do 21 grudnia 2022 r. lub po tym dniu w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.
Przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przekazywana na adres e-mail wskazany we wniosku.
Wniosek o refundację
Aby uzyskać refundację należy złożyć stosowny wniosek. W Tczewie obsługą tych wniosków zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Do wniosku o refundację podatku VAT należy załączyć:
- fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne,
- dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Wnioskodawcą zatem musi być osoba, zamieszkująca w lokalu ogrzewanym gazem, która jest jednocześnie stroną umowy o dostarczenie paliwa gazowego oraz faktycznie poniosła koszty wynikające z faktury.
Wniosek o refundację podatku VAT należy złożyć nie później niż do dnia 30 września 2024 r., lub po upływie tego terminu, w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.
Wnioski przyjmowane będą w formie tradycyjnej oraz elektronicznej przez ePuap.
W formie tradycyjnej wnioski będą przyjmowane siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, przy. ul. 1 Maja 8.
Odpowiedzialność karna
Informacje przedstawione we wniosku o refundację podatku VAT składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.