Strona główna » Wsparcie dla rodzin » Świadczenia rodzinne » Nowe zasady ubiegania się o świadczenia rodzinne i funduszu alimentacyjnego uzależnione od niepełnosprawności

Nowe zasady ubiegania się o świadczenia rodzinne i funduszu alimentacyjnego uzależnione od niepełnosprawności


UPŁYW WAŻNOŚCI ORZECZEŃ PRZEDŁUŻANYCH SPECUSTAWĄ.


Już 30 września 2024 r. upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których termin ważności został przedłużony przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 poz. 2768)


WARUNKOWE PRZEDŁUŻENIE ORZECZEŃ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W dniu 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165), która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności .

Zgodnie z dodanym art. 6bb ust. 1-2 ustawy jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. 

Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie.


ZAŚWIADCZENIE

Po otrzymaniu wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku w terminie oraz maksymalny, wydłużony termin ważności orzeczenia


ŚWIADCZENIA UZALEŻNIONE OD NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI TYLKO NA WNIOSEK

Ustawa nie przewiduje przedłużania przez organy z urzędu prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.

Chodzi w szczególności o:

  • zasiłek pielęgnacyjny
  • świadczenie pielęgnacyjne
  • zasiłek dla opiekuna
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji
  • świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Oznacza to, że osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. ww. świadczeń powinna złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o dane świadczenie.

Do wniosku osoby zainteresowane muszą dołączyć nowe orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia zaświadczenie o wydłużeniu ważności dotychczasowego orzeczenia w związku ze złożeniem kolejnego wniosku o orzeczenie (zgodnie z art. 6bb ust. 3 ustawy) – na potrzeby postępowania pracownik Ośrodka zachowa potwierdzoną za zgodność kopię zaświadczenia.


NOWE ZASADY DOTYCZĄ WSZYSTKICH ORZECZEŃ

Opisane wyżej zmiany dotyczą wszystkich orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a nie tylko tych orzeczeń, których termin ważności upływa 30 września 2024 r.

Opisane zasady postępowania mają odpowiednio zastosowanie również do spraw tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna.

Przykład

Pan X legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego termin ważności był określony na  30 września 2024 r. na podstawie ustawy  z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Pan X miał do 30 września 2024 r. wydłużone z urzędu prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie ww. ustawy. We wrześniu 2024 r. Pan X składa do powiatowego zespołu orzekającego wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Po złożeniu ww. wniosku Pan X otrzymuje zaświadczenie wydane przez przewodniczącego zespołu orzekającego potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające wydłużony do 31 marca 2025 r. termin ważności orzeczenia, jednak nie dłuższy niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia.

W październiku 2024 r. Pan X  składa wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wraz z ww. zaświadczeniem. Ośrodek przyzna zasiłek pielęgnacyjny na okres wskazany
w zaświadczeniu czyli do dnia 31 marca 2025 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia.

Najnowsze informacje

Skip to content