Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało nowe wzory wniosków o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Przypominamy, że świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024r. będzie równolegle funkcjonować w dwóch wariantach tzn. wg „starych” zasad, obowiązujących do 31 grudnia 2023r. oraz wg „nowych” zasad obowiązujących od 1 stycznia 2024r.
„Stare” zasady
Zgodnie z zasadami obowiązującymi do końca 2023 r. przy ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego badany jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rezygnacją lub niepodejmowaniem przez opiekuna zatrudnienia w związku z koniecznością zapewnienia całodobowej, stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Istotny jest także moment powstania niepełnosprawności. Osoba sprawująca opiekę nie mogła pracować, ani łączyć pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z innymi świadczeniami np. emerytalno-rentowymi.
Świadczenie jest wypłacane również w związku z opieką nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.
Prawo do świadczeń na starych zasadach zachowują osoby, którym przysługiwało ono co najmniej do dnia 31 grudnia 2023 r.
Wniosek można pobrać w sekcji Do Pobrania
„Nowe” zasady
Od 1 stycznia świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało tylko do ukończenia przez osobę z niepełnosprawnościami 18 roku życia – jet to termin ostateczny. Opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł łączyć sprawowanie opieki zarówno z aktywnością zawodową jak i z pobieraniem innych świadczeń z zabezpieczenia społecznego, w szczególności np. emerytury lub renty czy świadczenia rodzicielskiego na inne dziecko. Ponadto, świadczenie pielęgnacyjne będzie można pobierać na więcej niż jedną osobę niepełnosprawną np. na dwoje dzieci. Kwota świadczenia będzie zwiększona o 100 % na każdą kolejną osobę pozostająca pod opieką.
Wniosek można pobrać w sekcji Do Pobrania
Możliwość wyboru
W przypadku spełniania przesłanek do świadczenia pielęgnacyjnego zarówno na starych jak i nowych zasadach to do osoby uprawnionej będzie należeć wybór, z którego świadczenia będzie chciała skorzystać. Dotyczyć to będzie grupy opiekunów osób, które nie ukończyły 18 roku życia.
Aby skorzystać ze świadczenia na nowych zasadach osoba uprawniona musi zrezygnować ze świadczenia na dotychczasowych zasadach i złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach. Konsekwencją wyboru pobierania świadczenia na nowych zasadach jest jednak utrata prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z chwilą ukończenia przez osobę wymagającą opieki 18 roku życia.
Osoby, które zdecydują się pozostać w systemie świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach nie muszą składać jakichkolwiek oświadczeń.