Strona główna » Wsparcie dla rodzin » Świadczenia opiekuńcze » Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń

Za nienależnie pobrane świadczenia uznaje się:

  • świadczenia rodzinne wypłacone pomimo utraty prawa do świadczenia (np. z powodu podjęcia zatrudnienia w trakcie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, uzyskania dochodu i przekroczenia kryterium dochodowego, umieszczenia dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, wyjazdu rodziny za granicę)
  • świadczenia rodzinne wypłacone w związku z uzyskaniem dochodu – jeżeli członek rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej i w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia utraty dochodu, uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą
  • świadczenia rodzinne przyznane i wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów
  • świadczenia rodzinne wypłacone, jeśli na to samo dziecko pobierano świadczenia w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
  • świadczenia rodzinne wypłacone na podstawie decyzji, która została uchylona w wyniku wznowienia postępowania i osobie odmówiono prawa do świadczeń
  • świadczenia rodzinne wypłacone innej osobie niż ta, która została wskazana w decyzji

Osoba, która nienależnie pobrała świadczenia jest zobowiązana do ich zwrotu. Od kwot nienależnie pobranych naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń do dnia spłaty.

Aby uniknąć sytuacji w której świadczenia nie będą przysługiwały należy pamiętać, by zgłaszać wszelkie zmiany mające wpływ na prawo do świadczeń natychmiast po ich zaistnieniu a w szczególności:

  • uzyskanie dochodu przez członka rodziny,
  • uzyskanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego
  • zmianę w liczbie członków rodziny,
  • umieszczenie członka rodziny w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej (dom dziecka, rodzina zastępcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, dom pomocy społecznej, zakład karny),
  • wyjazd członka rodziny za granicę Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zmianę miejsca zamieszkania.

Zachęcamy do zapoznania się z pouczeniem otrzymanej decyzji przyznającej świadczenia, gdyż zawiera ona informacje, które należy zgłosić w trakcie pobierania danego świadczenia.

Decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń zobowiązuje do niezwłocznego zwrotu należności, tj. należności głównej oraz odsetek ustawowych za opóźnienie, na wskazany w decyzji rachunek bankowy:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie, 30 1240 1242 1111 0010 0224 8566

Jeżeli sytuacja rodziny uniemożliwia spłatę nienależnie pobranych świadczeń można  zwrócić się z prośbą o rozłożenie na raty lub umorzenie należności. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż w takiej sytuacji przeprowadzone zostanie odrębne postępowanie badające sytuację życiową i materialną rodziny.

Przed dokonaniem zwrotu należności zaleca się ustalić wysokość wymaganych ustawowych odsetek za opóźnienie na planowany dzień spłaty. W myśl Obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 2020 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (M.P. Z 2020 r. poz. 627) poczynając od dnia 2020-05-29 wysokość odsetek za opóźnienie to 5,6% rocznie.

Informację o aktualnej wysokości należności głównej oraz odsetek ustawowych uzyskają Państwo w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie:

  • Izabela Pusz, tel.: 58 777 00 20 wewn. 123

Uwaga!
Nienależnie pobrane świadczenia podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Jeśli zobowiązanie wynikające z decyzji o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, która stała się ostateczna, nie zostało uregulowane lub zostało spłacone częściowo wystawia się upomnienie wzywające do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w terminie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia. Wystawienie upomnienia powoduje obciążenie zobowiązanego dodatkowymi kosztami upomnienia w wysokości 11,60 zł.
Jeśli zobowiązanie określone w upomnieniu, nie zostało uregulowane lub zostało spłacone częściowo do naczelnika Urzędu Skarbowego kieruje się tytuł wykonawczy, co oznacza skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Wszczęcie egzekucji powoduje obciążenie zobowiązanego dodatkowymi kosztami postępowania egzekucyjnego. Wystawienie tytułu wykonawczego powoduje obciążenie zobowiązanego dodatkowymi kosztami w wysokości 100,00 zł od każdego tytułu wykonawczego.

Informację o aktualnym stanie egzekucji uzyskają Państwo w Urzędzie Miejskim w Tczewie:

  • Jagoda Brzezińska, tel.: 58 775 93 72

Należności, podlegające egzekucji należy wpłacać na wskazany w upomnieniu rachunek bankowy:

  • Urząd Miejski w Tczewie, 92 1240 5400 1111 0010 5521 3360
  • lub bezpośrednio w Kasie Urzędu Miejskiego w Tczewie

Aktualne godziny pracy Kasy Urzędu Miejskiego dostępne są pod poniższym adresem: https://bip.tczew.pl/

Najnowsze informacje

Skip to content