VII Przegląd Twórczości Teatralnej "Życie to teatr"

Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS w Tczewie dnia 6 maja 2011 r. już po raz siódmy zorganizowały w Centrum Kultury i Sztuki Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”, uświetniający obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.

 

 

Przegląd zainaugurował film, który ukazał, iż sława imprezy dotarła, aż do kosmosu, dlatego też na scenie wylądowali goście z dalekiej galaktyki prezentując swój taniec – w tej roli w integracyjnym występie zaprezentowali się pensjonariusze, wolontariusze i kadra ŚDS. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor MOPS Julita Jakubowska, życząc wszystkim widzom głębokich przeżyć i wzruszeń, mówiąc: „Każdy w swoim życiu pełni różne funkcje, role, tak jak aktorzy na scenie. Spróbujmy zastanowić się, w jakich rolach występujemy na co dzień i czy zostaliśmy w nich dobrze obsadzeni.”

 

Natomiast kierownik ŚDS Gabriela Brządkowska powiedziała: „Ten przegląd pozwala dostrzec jak wielki potencjał drzemie w osobach niepełnosprawnych. Wobec sztuki wszyscy jesteśmy równi.”

 

W tym roku ze względu na Międzynarodowy Rok Wolontariatu Przeglądowi towarzyszy łacińska sentencja „Wszędzie, gdzie jest człowiek jest sposobność do dobrego uczynku”, dlatego też spektakle przygotowane przez niepełnosprawnych artystów mówiły m.in. o umiejętności dzielenia się z drugim człowiekiem, o tym, aby zawsze pamiętać o potrzebach bliskich osób, o tym, że warto czytać baśnie i wyciągać z nich wnioski nawet w dorosłym życiu.

 

Kontynuując ideę integracji i promując twórczość osób niepełnosprawnych w blasku scenicznych reflektorów wystąpili: Środowiskowy Dom Samopomocy Narkowy, DPS „La guardia” i DPS „Niezapominajka” Starogard Gdański, Stowarzyszenie „Jestem” Toruń, Dom Pomocy Społecznej Szpęgawsk, Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS w Tczewie. Na scenie swój talent muzyczny zaprezentowali: Marta Tomczyńska, laureatka Festiwalu „Zaczarowanej piosenki” zespół muzyczny „Cantus” ze Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS z Tczewa oraz wolontariuszka Eliza Myszkiewicz.

 

Wśród honorowych gości Przeglądu znaleźli się: prezydent Miasta Tczewa Zenon Drewa, dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON Dariusz Majorek, dyrektor PCPR Ewa Pobłocka, przedstawiciele służby zdrowia, urzędu miasta, mediów, szkół, mieszkańcy Tczewa.

 

Oprawę medialną zapewniła Telewizja Kablowa TETKA Adama Przybyłowskiego, któremu organizatorzy serdecznie dziękują za wieloletnią promocję twórczości osób niepełnosprawnych.

 

Pełna sala publiczności Centrum Kultury i Sztuki udowodniła, że z roku na rok organizowana impreza cieszy się coraz większą popularnością a idea równego postrzegania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie przekracza bariery.