Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”

W tym roku Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS w Tczewie w partnerstwie z Pomorskim Zarządem Wojewódzkim Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej dnia 8 maja już po raz ósmy zorganizowały w Centrum Kultury i Sztuki Przegląd Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”, uświetniający obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.

 

Przegląd zainaugurował spot filmowy promujący tegoroczną imprezę, jednocześnie zapraszając widzów do przeżywania emocji wraz z występującymi aktorami. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor MOPS Julita Jakubowska i kierownik ŚDS Gabriela Brządkowska, życząc wszystkim widzom wielu wzruszeń.

Na scenie zaprezentowało się jedenaście zespołów teatralnych z następujących placówek: Środowiskowego Domu Samopomocy z Narków i Kończewic, Ośrodków Wsparcia z MOPS ze Starogardu Gdańskiego i Sopotu, Stowarzyszenia „Jestem” z Torunia, Domu Pomocy Społecznej ze Szpęgawska,  Damaszki i Stanisławia, Klubu Samopomocy „Przyjazna Dłoń” z Tczewa, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Tczewa oraz Środowiskowych Domów Samopomocy MOPS w Tczewie.

 

W tym roku ze względu na Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej na scenie oprócz spektakli teatralnych pojawili się aktywni seniorzy. Zespół Wiecznie Młodzi przedstawił choreografię taneczną pt. „Aerobik”, natomiast muzyczny zespół Fisolki zaprezentował się w integracyjnym występie z domownikami ŚDS, tworzącymi zespół Cantus. Gościem specjalnym była finalistka X Factor Małgorzata Szczepańska – Stankiewicz, która wszystkich zebranych oczarowała swoim głosem, śpiewając standardy polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Każdy z występujących otrzymał statuetkę i pamiątkowy prezent z rąk  prezydenta Zenona Drewy.

 

Wśród publiczności, która wypełniła po brzegi całą salę CKiS znalazły się nie tylko osoby niepełnosprawne ale także młodzież szkolna, seniorzy i lokalna społeczność. Dzięki czemu po raz kolejny udowodniliśmy, iż idea równego postrzegania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie stała się rzeczywistością.

 

Oprawę medialną zapewniła Telewizja Kablowa TETKA Adama Przybyłowskiego, któremu organizatorzy serdecznie dziękują za wieloletnią promocję twórczości osób niepełnosprawnych.

 

Impreza była współfinansowana ze środków Gminy Miasta Tczew na wsparcie zadań publicznych z zakresu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.