Wystawa osiągnięć sportowych Zygfryda Libana w Forum Inicjatyw Społecznych MOPS

W dniu 22 listopada 2010r. w budynku Forum Inicjatyw Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie przy ulicy Łaziennej 5, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy podsumowującej osiągnięcia sportowe Zygfryda Libana.

 

 

Zygfryd Liban urodził się 1943 roku w Tczewie, jest jednym z najbardziej znanych lokalnych sportowców. W 2000 roku w Plebiscycie Dziennika Bałtyckiego na najlepszych Sportowców Powiatu Tczewskiego zajął 5, a rok później 3 miejsce. Zygfryd Liban gości 28 lat na bieżniach i stadionach świata. 21.08.1982 roku po raz pierwszy wystartował w biegu elbląskim na 27 km. Miesiąc później wziął udział w Międzynarodowym Maratonie Warszawskim i ukończył go w czasie 3.33.06. Trzy razy startował w mistrzostwach świata – w maratonie w Durban RPA z czasem 2.44.38 zajął 8 miejsce. Pięciokrotnie uczestniczył w mistrzostwach Europy - zajął 1 miejsce we Wrocławiu (czas 2.40.28), oraz 2 w Belgii. Sportowiec brał udział w 804 biegach na różnych dystansach – od 1 do 100 km, w 16 krajach, z czego wygrał 545.

 

Wystawę otworzyła Pani Julita Jakubowska - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie – prezentując w kilku słowach sylwetkę Zygfryda Libana oraz jego osiągnięcia sportowe. Następnie sportowiec opowiedział zgromadzonym jak wyglądała jego droga do sukcesu, podkreślając rolę ducha walki i wytrwałości, które nawet w chwilach zwątpienia nie pozwoliły mu porzucić realizowanej pasji. Swoją obecnością zebranych zaszczycił Jan Kulas.