Sięgnijmy po zdrowie - wspomnienia uczestników

Forum Inicjatyw Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie realizowało projekt „Sięgnijmy po zdrowie”, dofinansowanego przez Powiat Tczewski ze środków PFRON w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.

W projekcie brała udział grupa tczewskich seniorów, uczestnicząca w zajęciach Banku Czasu – inicjatywy samopomocowej skierowanej szczególnie do osób starszych i niepełnosprawnych zorganizowanej w Forum.

Prezentujemy Państwu wspomnienia uczestników projektu, a wszystkich seniorów miasta Tczewa zapraszamy serdecznie do włączenia się w działania Banku Czasu!

Podróż minęła nam wspaniale, autobus był radosny i rozśpiewany. Jakże mogło być inaczej, jak mieliśmy tak miłych i dobrych opiekunów, p. Iwonę i p. Krysię. Kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że przyjechaliśmy do bardzo ładnego ośrodka wypoczynkowego w lesie, nad jeziorem.

Po zakwaterowaniu w pokojach, zapoznaliśmy się z okolicą. Oczywiście nasze kochane koleżanki „grzybiarki”, jak tylko zobaczyły las od razu poszły na grzyby. Po południu mieliśmy zorganizowane zajęcia – podchody, podczas których wykonywaliśmy różne polecenia np. trzeba było ułożyć z szyszek napis - Bank Czasu. Pogoda dopisywała. Wieczorem było ognisko, różne zabawy i atrakcje przy muzyce. Zabawa na sto dwa. Następny dzień rozpoczęliśmy gimnastyką nad jeziorem. Po śniadaniu wszyscy korzystali z pięknej pogody: część osób spacerowała z kijkami, natomiast ja z grupą pan Krysi grałam w gry stolikowe. Niestety przyszedł czas, kiedy trzeba było się pożegnać las, jezioro i wracać do domu. Gdy myślę sobie, ile w naszym kraju jest pięknych miejsc, których jeszcze nie widziałam, jest mi smutno. Jednak cieszę się z tego które mogłam odwiedzić dzięki udziałowi w tym projekcie.

Bankowiczka - Janina

 

W dniach 3-4 września wraz z grupą beneficjentów Banku Czasu uczestniczyłam w wyjeździe rekreacyjnym do miejscowości Okoniny Nadjeziorne (Bory Tucholskie) zorganizowanym w ramach projektu „Sięgnijmy po zdrowie”, dofinansowanego przez Powiat Tczewski ze środków PFRON w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Moje wrażenia z tej wycieczki są bardzo pozytywne. Opiekunowie byli dobrze przygotowani i zorganizowani co do zabaw plenerowych, gier, spacerów z kijkami Nordic Walking, czy porannej „gimnastyki pod chmurką”. Aktywnie spędzaliśmy także czas grając w tenisa stołowego, gry stolikowe oraz biorąc udział w leśnych podchodach, w trakcie których podzieleni na dwie grupy rozwiązywaliśmy różne zadania. Wieczorem podczas ogniska, na którym serwowano kiełbaski oraz pyszny chleb ze smalcem, uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych i tradycyjnie - śpiewaliśmy. Dziękuję opiekunom za tak wspaniałą zabawę i „aktywnie spędzony czas”.

Z pozdrowieniami - Bankowiczka Maria W.

Zgodnie z projektem „Sięgnijmy po zdrowie’ celem naszego wyjazdu była profilaktyka zdrowia i rekreacja, którą realizowaliśmy w miejscowości Okoniny Nadjeziorne w Borach Tucholskich.

Pogoda dopisywała, więc zajęcia były przyjemne. Jak za dawnych lat bawiliśmy się w podchody, którym towarzyszyły niesamowite emocje. Wieczorem przy ognisku nastąpiło podsumowanie wyników naszych „podchodowych” zmagań, oprawione śmiechem, śpiewem i radosnymi okrzykami. Miłym akcentem było wręczenie uczestnikom specjalnie przygotowanych badzików z nazwą projektu oraz imieniem. Ognisko i pieczenie kiełbasek oraz chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem po dniu pełnym emocji był uzupełnieniem pierwszego dnia wyjazdu. W otoczeniu lasu, w dobrym nastroju ładowaliśmy akumulatory naszych sił witalnych. Nad uatrakcyjnieniem i całością projektu czuwała Pani Iwona, za co składamy jej wielkie podziękowanie za wyjątkowe dwa dni spędzone „po prostu inaczej”.

Bankowiczka Maria D.