Aktywni tczewscy seniorzy, mają "apetyt na życie"

 

Maria Dietrich - mieszkanka Tczewa, od 10 lat na emeryturze, wolny czas lubi spędzać z innymi ludźmi, nawiązywać nowe znajomości i mieć poczucie, że jest komuś potrzebna. Jej pasją jest praca na działce. Uwielbia ją upiększać i przebywać na świeżym powietrzu. Robótki ręczne to również od zawsze hobby Pani Marii.

Przyjemność sprawia jej szydełkowanie, haftowanie oraz wiele innych prac manualnych, w tym własnoręczne wykonywanie kartek świątecznych. Od ubiegłego roku zajmuje się także pisaniem wierszy, w których opisuje między innymi świat dzieciństwa. Całokształt swoich prac zamieszcza na swoim blogu www.mysza11.wordpress.com. Pani Maria jest ponadto aktywną beneficjentką projektu „Bank Czasu - Bankiem Życzliwości, w którym wykonuje drobne usługi na rzecz innych osób oraz stara się poprawiać swoją aktywność fizyczną poprzez udział w zajęciach rekreacyjnych takich jak: kręgle, bulle, darty czy Nordic Walking. Lubi odpowiadać na niewielkie wyzwania, w tym konkursy. To właśnie z tego tytułu ma na swoim koncie „maleńkie sukcesy”.

 

 

W roku 2012, ogłoszonym Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, została laureatką 3 miejsca w KONKURSIE SMACZNIE I EKONOMICZNIE, Fundacji na Rzecz Kobiet JA KOBIETA, za przepis na „Zrazy zawijane w kapuście”.

 

Składniki:

 

  • 6 dużych liści kapusty
  • 1 kg wieprzowego mięsa od szynki
  • 1 duża cebula, sól, pieprz
  • 2 łyżki tłuszczu
  • 1 łyżka pasty pomidorowej
  • 1 łyżka mąki

 

Przygotowanie:

 

Liście kapuściane obgotowujemy krótko we wrzątku, ścinamy środkową żyłkę. Mięso kroimy na 6 plastrów, każdy mocno zbijamy, solimy i posypujemy pieprzem. Cebulę pokrojoną w plasterki przesmażamy z tłuszczem na złoty kolor. Na liściach kapusty układamy zbite płaty mięsa, nakładamy trochę cebuli, po czym mocno zwijamy i spinamy lub obwiązujemy bawełnianą nitką. Kładziemy zrazy na rozgrzany tłuszcz, obsmażamy, układamy w rondlu. Podlewamy trochę wodą lub bulionem z kostki. Dodajemy pomidory i dusimy zrazy pod przykryciem aż będą miękkie. Posypujemy po wierzchu mąką, polewamy sosem w którym się dusiły i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu, by sos się „zaciągnął”. Podajemy z ziemniakami, kluskami lub kaszą.

 

Koszt potrawy od 10,- zł do 13,- zł. Czas przygotowania ok. 1 godz. 35min.